Znamy laureatów konkursu „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha”!

4 i 6 czerwca br. odbyły się gale finałowe programu edukacyjnego dla  gimnazjalistów „Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha”. Podczas uroczystości ogłoszono wyniki konkursu na wynalazek.

Pod koniec maja br. jury składające się z przedstawicieli Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej, studenckich kół naukowych działających przy uczelni i partnerów wyłoniło laureatów konkursu organizowanego w ramach III edycji „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha”.

Oto lista zwycięzców:

WARSZAWA

I miejsce– zespół „Pomysłowe Pierwszaki” z Gimnazjum nr 128 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – za wynalazek „Pionoszlada”, czyli praktyczną szufladę, która wysuwa się pionowo do góry. Projekt został przygotowany pod opieką pani Iwony Bojarskiej.

II miejsce– zespół „Mole książkowe” z Gimnazjum nr 13 im. Stanisława Staszica  – za wynalazek„Podstawka z lampką”,który pozwala np. odrabiać lekcje w różnych miejscach – na kanapie czy w autobusie. Jest to projekt konkursowy uczniów pani Anny Samulak.

III miejsce– zespół „Pingwin” Gimnazjum nr 13 im. Stanisława Staszica – za wynalazek „Bidon chłodzący”, który dzięki zastosowanym materiałom nie tylko obniża temperaturę napoju podczas jazdy na rowerze, ale również zapobiega rozwojowi drobnoustrojów. Prototyp przygotowali gimnazjaliści pod opieką pani Anny Samulak.

WROCŁAW

I miejsce– zespół „Ekipa 3000” z Gimnazjum nr 34 we Wrocławiu – za wynalazek „Śmietnik 3000”, obrotowy kosz pozwalający na łatwą segregację śmieci. Jest to projekt konkursowy uczniów pani Izabeli Mossakowskiej.

II miejsce– zespół „Dwóch chłopów” z Gimnazjum nr 3 im. Podróżników i Odkrywców Polskich – za  wynalazek „STOYAK Beczkozus 2000”, zapewniający możliwość bezpiecznego parkowania roweru. Projekt został przygotowany pod opieką pani Doroty Stańczyk.

III miejsce– zespół „PKP-Security” z Gimnazjum nr 20 im. Profesora Alfreda Jahna – za wynalazek „Safe-Bag” przeznaczony do ochrony bagażu w podróży. Prototyp przygotowali gimnazjaliści pod opieką pani Barbary Platis.

– Po raz kolejny gimnazjaliści, którzy wzięli udział w trzeciej edycji „Akademii Wynalazców”, udowodnili jaki potencjał w nich drzemie. Polsce potrzebni są ludzie kreatywni, potrafiący odnaleźć się w świecie nowoczesnych technologii, samodzielnie myślący i poszukujący istotnych informacji w gąszczu dostępnej wiedzy. Tacy są uczestnicy „Akademii Wynalazców”. Mam nadzieję, że dzięki temu doświadczeniu będą dalej rozwijać swój talent i chętnie podejmować nowe wyzwania – powiedziała Krystyna Boczkowska, Prezes Zarządu spółki Bosch w Polsce.

Projekty konkursowe zostały przygotowane w 2 etapach. W pierwszej kolejności uczniowie przedstawili koncepcje wynalazków, uwzględniając m.in. to, do czego służy wymyślone urządzenie, jak będzie działać, dlaczego jest innowacyjne i jaki ma wpływ na środowisko. W kolejnym etapie
10 finałowych zespołów z wrocławskich szkół otrzymało dofinansowanie od firmy Bosch na opracowanie prototypów wynalazków. Jury oceniło przygotowane projekty pod względem staranności przygotowania
i pomysłowości zaprezentowanych rozwiązań. Warunkiem koniecznym udziału w konkursie było uczestnictwo w warsztatach kreatywnych organizowanych w marcu i kwietniu przez studentów kół naukowych działających przy Politechnice Wrocławskiej.

Podczas gali finałowej każdemu członkowi zespołu stającego na podium zostały wręczone atrakcyjne nagrody. Za pierwsze miejsce laureaci otrzymali smartfony, każdy o wartości ok. 1000 zł.  Nagrodę główną wybrali gimnazjaliści w głosowaniu zorganizowanym na profilu „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha” na Facebooku. Drugie miejsce zostało nagrodzone kamerą sportową do filmowania pod wodą. Natomiast członkowie zespołu, który zajął trzecie miejsce, otrzymali przenośny odtwarzacz mp3. Firma Bosch przekazała również elektronarzędzia pracowniom szkolnym, a także nauczycielom-opiekunom zwycięskich zespołów.

Trzecia odsłona programu organizowana jest w Warszawie i Wrocławiu pod patronatem honorowym Polskiej Akademii Nauk, Urzędu Patentowego RP, Jego Magnificencji Rektora Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. inż. Jana Szmidta, Jego Magnificencji Rektora Politechniki Wrocławskiej, prof. dr hab. inż. Tadeusza Więckowskiego, we współpracy ze Studenckimi Kołami Naukowymi działającymi na Politechnikach Warszawskiej i Wrocławskiej. Patronat medialny nad projektem objęły redakcje: PAP Nauka w Polsce, Młody Technik, Victor Gimnazjalista, Radio LUZ, Radio Kampus, Portal „Edukacja Internet Dialog“.