Znamy zwycięzców V edycji Akademii Wynalazców w Warszawie!

KS_150618_018

Inteligentny System Ochrony Osób Pozostawionych w Samochodzie, Zakręcona szafa i Wodny stróż to wynalazki nagrodzone w 5. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha

18 czerwca w Warszawie odbyła się gala finałowa 5. edycji programu edukacyjnego Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha. Podczas uroczystości zostali ogłoszeni zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu na wynalazek. Jury przyznało nagrodę główną za wynalazek Inteligentny System Ochrony Osób Pozostawionych w Samochodzie, który reaguje w sytuacji, gdy w samochodzie bez opieki pozostaje zamknięte dziecko.

Do konkursu tegorocznej, 5. edycji Akademii Wynalazców gimnazjaliści zgłosili rekordową liczbę blisko 100 pomysłów na wynalazek. 10 projektów w Warszawie i 10 we Wrocławiu zakwalifikowało się do finałowego etapu, w którym zadaniem było przygotowanie prototypu wymyślonego urządzenia przy wsparciu finansowym firmy Bosch. Jury składające się z przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urzędu Patentowego, Polskiej Akademii Nauk, Kuratorium Oświaty, Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej, mediów partnerskich oraz firmy Bosch wybrało po trzy najlepsze wynalazki w obu miastach.

Lista zwycięskich wynalazków:

I miejsce – Inteligentny System Ochrony Osób Pozostawionych
w Samochodzie
urządzenie powstałe w celu ochrony zdrowia
i życia osób oraz zwierząt pozostawionych bez opieki w samochodach. Wynalazek stworzony przez uczniów z Gimnazjum nr 121
w Warszawie

II miejsce – Zakręcona szafa – system mobilnych półek ułatwiających osobom niepełnosprawnym dostęp do przedmiotów znajdujących się
w górnych partiach szafy. Wynalazek stworzony przez uczniów
z Gimnazjum nr 128 w Warszawie.

III miejsce Wodny stróż – urządzenie ograniczające zużycie wody
w domu. Wynalazek zaprojektowany przez uczniów z Gimnazjum nr 121 w Warszawie.

Wszyscy laureaci konkursu na wynalazek otrzymali wartościowe nagrody rzeczowe, a ich nauczyciele-opiekunowie oraz zwycięskie szkoły zestawy elektronarzędzi marki Bosch. Podczas gali wręczono również nagrody specjalne dla nauczycieli najbardziej zaangażowanych w program.

Wśród pozostałych finałowych prototypów znalazły się, w Warszawie: Autorolki, Bezpieczna Pielucha dla Malucha, iSsacz, Lewitująca półka, Niewidzialna linijka, Trycykl, WetPlaint i Zakręcona szafa, a we Wrocławiu: Elektromysz, Hydrometr, Nakładka na czajnik gazowy dla niesłyszących, Smart Stickers, Solar Hat One, Sound Energy 1000 oraz WC-Cleaner.

Przebieg gali

Gale w obu miastach poprowadziła ambasadorka programu Monika Koperska – doktorantka wydziału chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego i popularyzatorka nauki. Podczas uroczystości odbyła się premiera filmu podsumowującego 5 lat programu. Przed ogłoszeniem wyników konkursu członkowie finałowych zespołów podzielili się z publicznością swoimi doświadczeniami związanymi z pracą nad prototypem. Na gości czekały również dodatkowe atrakcje. Publiczność miała okazję obejrzeć niezwykły pokaz iluzjonistyczny Macieja Kozłowskiego – półfinalisty programu Mam Talent!