Studenci inspirują gimnazjalistów – trwają warsztaty Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha

Uczniowie z mazowieckich i dolnośląskich gimnazjów po raz szósty uczestniczą w warsztatach Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Gimnazjaliści budują roboty, testują wytrzymałość materiałów kompozytowych, konstruują proste napędy oraz poznają technikę druku w trójwymiarze, a w laboratoriach przeprowadzają doświadczenia i eksperymentują.

Podczas 50 warsztatów, które prowadzą studenci z Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej uczniowie mają okazję wykorzystać wiedzę teoretyczną w praktyce i rozwijać swoją kreatywność. Podczas zajęć
z budowy mostów gimnazjaliści uczą się jak ważna jest precyzja przy tworzeniu tego typu obiektów. Sami przeprowadzają testy obciążeniowe na skonstruowanych przez siebie modelach, a przy okazji uczą się praw fizyki i podstaw projektowania. Miłośnicy motoryzacji mogą poznać tajniki budowy zderzaka podczas zajęć poświęconych konstrukcji bolidów. Uczniowie na miniaturowych modelach przeprowadzają tzw. crashtesty
i w ten sposób sprawdzają wytrzymałość materiałów kompozytowych.

Ponadto w tej edycji studenci przygotowali zajęcia, na których młodzi wynalazcy uczą się obsługi skanera 3D, który wykorzystują do tworzenia własnych, przestrzennych modeli. Od lat niesłabnącym powodzeniem cieszą się zajęcia z robotyki. Nowością w tym roku są zajęcia z budowy samolotów – gimnazjaliści mając do dyspozycji zaledwie kilka narzędzi konstruują proste maszyny, które następnie testują w tunelu aerodynamicznym.

Dla uczniów, którzy poważnie myślą o karierze wynalazców w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej odbędą się zajęcia „Wynalazek. I co dalej?”. Warsztaty będą miały na celu nauczenie uczniów tego w jaki sposób należy mówić o swoim wynalazku, aby w przyszłości pozyskać potencjalnych inwestorów. Zajęcia te mają także pomóc uczniom zaprezentować swoje pomysły w czasie trwania II etapu Akademii Wynalazców, czyli konkursu na wynalazek. Dla uczniów wrocławskich szkół specjalne warsztaty poświęcone działaniu najmniejszych robotów świata zorganizuje Wrocławskich Park Technologiczny.

Więcej informacji znajduje się na stronie programu www.akademiawynalazcow.edu.pl oraz na kanałach Social Media –Facebooku: www.facebook.com/akademia.wynalazcow i Snapchacie: akademiaboscha