Znamy zwycięzców 6. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha

Na Politechnikach Warszawskiej i Wrocławskiej odbyły się gale finałowe 6. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Pierwsze miejsce w stołecznej edycji konkursu na wynalazek zajął projekt Migacze. Urządzenie pełni role naręcznego, rowerowego sygnalizatora, który uruchamia się podczas skrętu. Wynalazek ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo rowerzystów na drodze. We Wrocławiu decyzją jury zwyciężył projekt Closed!, który pozwala skontrolować czy drzwi zostały zamknięte.

W tegorocznej edycji programu gimnazjaliści zgłosili rekordową liczbę 110 pomysłów na wynalazek. Spośród nich jury wybrało po 10 najlepszych projektów z Warszawy i Wrocławia, które zakwalifikowały się do II etapu konkursu. Zadaniem uczniów, którzy dostali się do ścisłego finału było przygotowanie prototypów zgłoszonych wynalazków. Jury składające się z przedstawicieli Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej, partnerów merytorycznych i medialnych wyłoniło po 3 najlepsze projekty z obu miast. Ocenie podlegały takie kryteria jak: niskie koszty realizacji, możliwość powszechnego użycia oraz wpływ urządzenia na środowisko naturalne.

Projekty nagrodzone w Warszawie:

I miejsce – zespół „Spółdzielnia pomysłów” z Gimnazjum Dwujęzycznego nr 42 im. Bohaterek Powstania Warszawskiego w Warszawie – za wynalazek „Migacze”. Jest to naręczny, automatyczny sygnalizator, który dzięki migającym diodom pełni role rowerowego drogowskazu. Urządzenie służy zwiększeniu bezpieczeństwa rowerzystów na drodze.

II miejsce – zespół „zatrzymaj się!” z Gimnazjum nr 13 im. S. Staszica w Warszawie – za wynalazek „Bezpieczne Przejście”, który za pomocą diody ostrzega pieszych o zbliżającym się pojeździe jadącym z dużą prędkością.

III miejsce – zespół „NNDS” z Gimnazjum nr 121 im. W. Zawadzkiego w Warszawie – za projekt „LUMENOGNIAZDKO”. Wynalazek ułatwia trafienie w ciemności wtyczką do gniazdka elektrycznego.

Projekty nagrodzone we Wrocławiu:

I miejsce – zespół „SeZamki” z Gimnazjum w Świerzawie za wynalazek „Closed!”, który poprzez wiadomość SMS umożliwia sprawdzenie czy drzwi do domu zostały zamknięte lub czy nie zostały otwarte przez niepożądaną osobę.

II miejsce – zespół „Engineer Boys” za wynalazek „Wristvibroalarm”, czyli wibrująca bransoletkę, która ma za zadanie informować osoby głuchonieme lub niedosłyszące o przybyciu gościa do domu.

III miejsce – zespół „Oxide-team” z Zespołu Szkół im. M. Kopernika w Męcince za wynalazek „Aptekarz”, który służy do automatycznego dawkowania leków.

W 6. edycji programu firma Boscha wraz z politechnikami udostępniła blisko 1500 miejsc na 50 warsztatach kreatywnych, a w programie wzięło udział 46 szkół.