„Śmieciolokalizator” – platforma internetowa porównująca oferty punktów skupu odpadów – zwycięzcą wrocławskiej edycji konkursu na wynalazek

22 czerwca br. na Politechnice Wrocławskiej zostały ogłoszone wyniki wrocławskiego konkursu na wynalazek 7. edycji programu edukacyjnego Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha. Pierwsze miejsce w konkursie zdobył „Śmieciolokalizator” – platforma internetowa porównująca oferty punktów skupu odpadów, które można poddać recyklizacji

Jury nagrodziło 3 najlepsze projekty we Wrocławiu. Dodatkowo pracownicy fabryki układów hamulcowych Bosch w Mirkowie przyznali swoją nagrodę za wynalazek, który kontroluje zawartość tlenu i tlenku węgla w powietrzu, występowanie dymu, a także temperaturę otoczenia. W przypadku wykrycia zagrożenia związanego z tymi wskaźnikami automatycznie uruchamia mechanizm cyrkulacji powietrza oraz informuje właściciela mieszkania o sytuacji i podjętych krokach za pomocą modułu SMS. Z kolei Koło Naukowe Robotyków KoNaR działające na Politechnice Wrocławskiej odebrało nagrodę za najlepszy warsztat kreatywny „Poznajmy tajniki elektroniki”.

Projekty nagrodzone we Wrocławiu:

I miejsce – ŚMIECIOLOKALIZATOR. Pomysł zespołu „MelsonCrew”
z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Męcince. Rozwiązanie skierowane do całego przekroju społeczeństwa, gdyż problem dostępu do swobodnej utylizacji odpadów dotyka każdego z nas. Możliwość szybkiej lokalizacji skupów surowców wtórnych zdecydowanie wpisuje się w trendy współczesnego świata, a łatwość dostępu do informacji oraz możliwość porównywania ofert zachęca do włączenia się w ochronę środowiska naturalnego.

II miejsce – Door Alert zgłoszony przez zespół „UniqueLimit” z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Męcince. Projekt realizowany z myślą o budynkach użyteczności publicznej. Służy do powiadamiania o tym, że po drugiej stronie drzwi znajduje się osoba, która również planuje je otworzyć. Rozwiązanie poprawiające bezpieczeństwo i podnoszące poczucie komfortu w takich miejscach jak: szkoły, uczelnie, szpitale czy urzędy.

III miejsce – VALIDITY BOX, pomysł zespołu ”FRESH TEAM” z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Męcince. Urządzenie ułatwiające kontrolę nad żywnością, jej składem oraz terminem ważności poprzez generowanie sygnałów ostrzegawczych.

Finaliści 7. edycji konkursu we Wrocławiu