Znamy zwycięzców V edycji Akademii Wynalazców we Wrocławiu!

IMG_9520

Ratowniczek, czyściciel kominów i chłodząca poduszka to wynalazki nagrodzone w 5. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha

16 czerwca we Wrocławiu odbyła się gale finałowa 5. edycji programu edukacyjnego Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha. Podczas uroczystości zostali ogłoszeni zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu na wynalazek. Jury przyznało nagrodę główną za wynalazek Ratowniczek, który instruuje jak udzielić pomocy osobom chorym podczas ataku choroby.

Do konkursu tegorocznej, piątej edycji Akademii Wynalazców gimnazjaliści zgłosili rekordową liczbę blisko 100 pomysłów na wynalazek. 10 projektów w Warszawie i 10 we Wrocławiu zakwalifikowało się do finałowego etapu, w którym zadaniem było przygotowanie prototypu wymyślonego urządzenia przy wsparciu finansowym firmy Bosch. Jury składające się z przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urzędu Patentowego, Polskiej Akademii Nauk, Kuratorium Oświaty, Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej, mediów partnerskich oraz firmy Bosch wybrało po trzy najlepsze wynalazki w obu miastach.

Lista zwycięskich wynalazków:

Wrocław

I miejsce – Ratowniczek opaska na ramię instruująca, jak postępować z osobami przewlekle chorymi podczas nagłych ataków choroby. Wynalazek stworzony przez uczniów z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Męcince.

II miejsce – Czyściciel kominów – umożliwia samodzielne czyszczenie kominów. Wynalazek stworzony przez uczniów z Gimnazjum
w Świerzawie.

III miejsce Chłodząca poduszka – poduszka, która wykorzystuje ogniwo Peltiera i delikatnie chłodzi głowę w upalne dni. Wynalazek zaprojektowany przez uczniów Zespołu Szkół w Minkowicach.

Wszyscy laureaci konkursu na wynalazek otrzymali wartościowe nagrody rzeczowe, a ich nauczyciele-opiekunowie oraz zwycięskie szkoły zestawy elektronarzędzi marki Bosch. Podczas gali wręczono również nagrody specjalne dla nauczycieli najbardziej zaangażowanych w program.

Przebieg gali

Gale w obu miastach poprowadziła ambasadorka programu Monika Koperska – doktorantka wydziału chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego i popularyzatorka nauki. Podczas uroczystości odbyła się premiera filmu podsumowującego 5 lat programu. Przed ogłoszeniem wyników konkursu członkowie finałowych zespołów podzielili się z publicznością swoimi doświadczeniami związanymi z pracą nad prototypem. Na gości czekały również dodatkowe atrakcje. Publiczność miała okazję obejrzeć niezwykły pokaz iluzjonistyczny Macieja Kozłowskiego – półfinalisty programu Mam Talent!